top of page
Tagi

Szkoła bohaterów

Tradycją szkoły w Gostyni stają się wesołe obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. W tym roku świętowaliśmy 24 kwietnia: jak w poprzednich latach szkolne korytarze wypełniły postacie z dzieł literackich, czyli przebrani za nie uczniowie i nauczyciele. W trzeciej odsłonie naszej zabawy wzięło udział ponad siedemdziesiąt osób i jury, wybierając najlepszych, miało naprawdę trudne zadanie.

Wśród osób, które zachwyciły swoim przebraniem, była Natalia Matczak. Drugoklasistka zaprezentowała się jako Galandriela i przyznała, że strój pomogły jej przygotować mama (uszyła sukienkę) i siostra. Dlaczego wybrała tę postać? Powód jest dość praktyczny: miała już srebrną perukę i szukała bohaterki o tym kolorze włosów.

"Dla sprawy" poświęciła się Karolina Augustyn – przez kilka godzin paradowała z twarzą pomalowaną na niebiesko. Wybrałam tę postać – mówiła – bo Smerfetka od dawna jest moją ulubienicą. Całe przebranie naprawdę bardzo się wyróżniało i zapadało w pamięć.

Opracowaniem kostiumu zaskoczyła także Anna Suchoń, która postanowiła sprawić przyjemność swojemu psu. Był bardzo zainteresowany wycieczką do szkoły – żartowała. Przebrała się więc za zawiadowcę stacji z książki O psie, który jeździł koleją. Na szczęście zwierzaka nie spotkał smutny los Lampo – pupil po zapozowaniu do zdjęcia wrócił do domu.

Warto też wspomnieć o kostiumie Zofii Falkus, która już po raz trzeci, tym razem jako profesor Trelawney – szalona nauczycielka Hogwartu, uplasowała się w ścisłej czołówce "przebierańców".

Konkurs był dobrą okazją do przejrzenia zawartości szafy. Julia Paluch znalazła w niej sukienkę z przeszłości: Uszyła ją dla siebie moja babcia (gdy była w moim wieku), a resztę elementów skompletowałam, pożyczając rzeczy od kuzynki i przyjaciółki. W przygotowaniu produktów do makijażu pomogła mi mama (po części nieświadomie). Dzięki tym zabiegom dziewczyna spełniła swoje marzenie i mogła choć na kilka godzin stać się kotołakiem z Eragorna.

Na szczególną uwagę zasługują też rodzeństwa, które przebrały się tematycznie: Julia i Marta Jabłońskie (Zuzanna i Łucja Pavensie), Bartosz i Hanna Skrobol (Gargamel i Smerfetka), Karolina i Zuzanna Dudek (Alicja i Królowa Kier), Wojtek i Julia Hanus (Jaś i Małgosia). Niezapomniani byli też Paweł i Sebastian Stokłosa jako bliźniacy z powieści Osobliwy dom pani Peregrin. Ubrani w identyczne białe stroje, zakrywające nawet twarz, tak bardzo chcieli się upodobnić do swoich bohaterów, że przez kilka godzin porozumiewali się z otoczeniem tylko na migi.

Nauczyciele nie brali udziału w konkursie, ale też zaangażowali się w zabawę. Uczniowie mogli być zdziwieni, że religii w tym dniu uczy ich Helena Kurcewiczówna, porad psychologicznych udziela Szeherezada, w świetlicy pracuje Śnieżka, a na korytarzu mogą spotkać Małą Mi. Do tego jeszcze mogli się przekonać, jak wygląda wychowanie fizyczne z panią Różą, a język polski z Anną Shirey i Dianą Barry.

Ten dzień był prawdziwym świętem literatury. Rozdaliśmy prawie siedemdziesiąt książek i wiele czytelniczych gadżetów. I choć co roku dochodzą do nas zatrważające dane dotyczące czytelnictwa w Polsce, to z całą pewnością nie dotyczą one Gostyni – krainy wypełnionej szelestem kartek i zapachem papieru.

Cała zabawa nie miałaby takiej oprawy, gdyby nie nasi sponsorzy, którym bardzo serdecznie dziękujemy. W tym roku wspomogli nas: Rada Rodziców, Grupa Wydawnicza FOKSAL, firma balonyzlogo.pl, Muzeum Ognia w Żorach

oraz Multikino Tychy.

Reszta zdjęć do zobaczenia tutaj


Nie ma jeszcze tagów.
bottom of page